- Štítky blogu
Môžete sa kedykoľvek odhlásiť.
NOVINKA! Maliarske stolové stojany OLYMPUS, veľkosť A3 a A2: https://www.merkantil.sk/61025485/e-search?q=Maliarsky+stojan+OLYMPUS
NOVINKA! Olejové pastely EBERHARD FABER Artist Color - sada 50 farieb - za super cenu! https://www.merkantil.sk/olejove-pastely-eberhardfaber-artist-color-sada-50-farieb
Univerzálny blok Fabriano Mixed Media - veľkosť A3 - za super cenu - 16,80 €! https://www.merkantil.sk/univer.../m2-40-listov-29-7-x-42-cm
- Úvod
- Základné techniky s perami FABER-CASTELL Pitt Artist Pens
- Gvaš
- Sprievodca maľovaním gvašom pre začiatočníkov!
Sprievodca maľovaním gvašom pre začiatočníkov!
Gvašová farba je podobná akvarelovým aj akrylovým farbám. Podobne ako akvarel je to pigment, ktorý sa musí zmiešať s vodou, aby sa mohol šíriť po papieri, plátne alebo akomkoľvek inom povrchu.
Gvaš sa dátuje do 18. storočia, v tom čase sa používal na vytváranie historicky relevantných a vizuálne príťažlivých umeleckých diel. Dnes umelci často popisujú gvašovú farbu ako „nepriehľadný akvarel“, pretože používa akvarelové štetce, na akvarelový papier a nanáša sa veľmi podobným spôsobom. Jediný rozdiel je v priesvitnosti, keďže po nanesení gvašu nebude papier pod ním tak viditeľný ako pri použití tradičných vodových farieb.
Gvaš je trochu podceňované, ale mimoriadne silné médium, ktoré by ste určite mali zvážiť pri zapracovaní do svojho štýlu. Čo je teda gvaš a ako ho použiťvo svoj umelecký prospech?
Čo je gvaš?
Gvašová farba je zmes prírodných alebo syntetických pigmentov, vody a arabskej gumy, ktorá v podstate pôsobí ako spojivo. V niektorých gvašových farbách sa pridáva krieda, aby farba získala ďalšie telo.
Začíname s gvašom
Začať s gvašom je jednoduché: všetko, čo potrebujete, sú farby, štetce, povrch, voda a miešacia miska alebo paleta.
Gvašové farby – existujú rôzne gvašové farby, s ktorými môžete pracovať. Ak experimentujete s gvašovou farbou prvýkrát, vždy je najlepšie kúpiť si najskôr niekoľko základných farieb, ako aj čiernobiele tuby na vytvorenie rôznych odtieňov a odtieňov. https://www.merkantil.sk/Gvasove-farby-nepriehladne-Daler-Rowney-Simply-sada-24-x12-ml-d117.htm
Štetce – ako už bolo spomenuté, medzi akvarelovými a gvašovými farbami je malý rozdiel, takže ak máte iba akvarelové štetce, môžete ich použiť. Môžete si vybrať z ponuky štetcov z prírodných alebo syntetických vlákien v rôznych veľkostiach v závislosti od toho, ako chcete použiť kvaš. Pri maľovaní gvašom budete chcieť mať štetec mokrý, aby ste s farbou mohli ľahko pracovať.
https://www.merkantil.sk/STETCE-SPACHTLE-c4_0_1.htm
Povrch – existuje niekoľko rôznych povrchov, s ktorými môžete pracovať, pokiaľ ide o prácu s gvašom. Akvarelový papier je vždy dobrou voľbou, a hoci môžete použiť plátno, to bude vždy lepšie fungovať s akrylovými alebo olejovými médiami.
https://www.merkantil.sk/61025485/e-search?q=akvarelov%C3%BD+blok
Voda – voda je nevyhnutná pri práci s gvašom. Pri nanášaní farieb je potrebné veľmi málo pigmentu, takže na vytvorenie správnej konzistencie farieb budete potrebovať nádobu s čerstvou vodou.
Miešacia paleta – gvaš sa dodáva buď v tube alebo v miskách. Vždy je najlepšie mať paletu na miešanie farieb, aby ste vytvorili celé spektrum farieb.
https://www.merkantil.sk/61025485/e-search?q=paleta
Maľovanie gvašom
Teraz, keď máte všetky svoje umelecké potreby, ďalším krokom je dozvedieť sa o správnych technikách maľovania gvašom. Aj keď s gvašovou farbou existujú nekonečné kreatívne možnosti, môže byť užitočné lepšie porozumieť niektorým z najbežnejších techník gvašovej maľby:
Farbenie – mnoho ľudí sa často rozhodne začať s farbením povrchu, na ktorom práve pracuje. To zahŕňa pokrytie oblasti vrstvou farby, ktorá slúži ako základný podklad. Jednoducho zmiešajte svoje gvašové farby s vodou, aby ste vytvorili riedku konzistenciu podobnú akvarelu, a premyte ju cez stránku. Táto technika je skvelá na pridávanie farieb do veľkých plôch vo vašej maľbe, napríklad na oblohu alebo krajinu.
Vrstvy – keď máte základnú vrstvu, môžete začať vytvárať ďalšie vrstvy. Zvýšte kryciu schopnosť farby pridaním menšieho množstva vody do gvašu, čím vytvoríte bohatú pigmentovanú farbu, ktorá prekryje všetky obrysy ceruzky. Táto technika je najlepšia na maľovanie menších detailov.
Dry brushing – dry brushing je technika, ktorá vám umožňuje pridať textúru do vášho umeleckého diela. Zoberte trochu mokrého gvašu a utrite ho papierovou utierkou. Potom môžete takto suchým štetcom prejsť cez obraz a dosiahnuť tak krásnu textúru pier.
Samozrejme, toto je len niekoľko techník, ktoré môžete použiť, keď začínate s gvašom. Experimentujte s farbou napríklad na prebytočnom papieri a lepšie pochopíte, ako pigment funguje.
Veľa šťastia, nech vám to maľuje!
Váš Merkantil! www.merkantil.sk
Zdroj: Cowling & Wilcox